Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

Kde začíná právo silnějšího, tam končí demokracie

středa 8. listopadu 2017

Jihočeská dechovka navržena jako kulturní dědictví UNESCO

Jihočeská dechová hudba by se měla stát součástí nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Usiluje o to Jürgen Uitz, ředitel městkého úřadu v Litschau, zahájil proces -už má spoustu souhlasných vyjádření, na jehož konci má být zařazení Jihočeské dechové hudby a rakouského šramlu mezi nehmotné kulturního dědictví UNESCO. Nehmotné dědictví UNESCO zahrnuje kulturní díla, která neodnáší čas.

Zcela odlišné hudební styly, šraml a dechovka, mají k sobě geograficky hodně blízko. V dolnorakouském městě Litschau (5 km od Chlumu u Třeboně) bratři Schrammelové měli hudební kvarteto hrající novým zvláštním stylem, který odtud přenesli do Vídně, ze které se dostal do celé Evropy. 40 km severně od Litschau, v jihočeské vesnici Borkovice, se v roce 1924 narodil Ladislav Kubeš, který v roce 1952 pro posádkovou hudbu v Jindřichově Hradci zkomponoval "Jihočeskou polku." Je dneska asi jen málo dechových kapel v Evropě, které Jihočeskou polku nemají v repertoáru. Je to skladba, kterou muzikanti považují za mistrovské dílo, protože vytrvale má mezi posluchači úspěch.

Užší kontakty Rakušanů s jihočeskými dechovkami byly navázány brzy po roce 1945, tvrdí Jürgen Uitz,  když v rakouských kapelách chyběli muzikanti, a tak na pohřby do rakouských příhraničních obcí byli zváni jihočeští muzikanti.

Poprvé v rakouském příhraničí Kubešova kapela hrála v rámci jakési kulturní spolupráce mezi KSČ a KPÖ (Komunistická strana Rakouska) na počátku šedesátých let minulého století, přičem pozvání zařizoval Krajský výbor KPÖ z Hollabrunnu. O koncertech Kubešovy kapely v Litschau a nedalekém Brandu je hodně dokumentů, mimo jiného také 150 Kubešových originálních ručně psaných kompozic. Po smrti Ladislava Kubeše v roce 1998 rakouské kontakty pokračují s kapelou Veselka řízenou Ladislavem Kubešem ml. který je patronem každoročního dechovkového festivalu v Brandu nazvaného "Český sen." 
Ladislav Kubeš: Jihočeská polka

Žádné komentáře:

Okomentovat