Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

Beno Berghammer (Big Ben): Sedlák nevyhodí nic, co by se mu mohlo hodit.

čtvrtek 20. dubna 2017

ODS chce z přebytku státního rozpočtu platit daně za tuneláře

„Principiálně ministerstvo financí navrhuje splacení dluhu, které už nastalo. A pokud by vláda chtěla ty peníze utratit, ty účetně vzniklé peníze, tak bychom si na to museli znovu půjčit,“ vysvětlil Andrej Babiš, proč nechce loňský rozpočtový přebytek použít.

ČSSD ale má jinou představu a chce vytvořit účet na budoucí výplatu důchodů. KDU-ČSL potom chce část využít na dluh, část na investice do rozvoje venkova nebo na důchody. Ministr financí však hovoří o „absurdní debatě“ vzhledem k tomu, že peníze fakticky nejsou. „Není, co utratit… Jediné správné řešení je snížit státní dluh, a to už jsme udělali,“ řekl Babiš. Po jednání ale připustil, že nějaké peníze by například na opravy silnic jít mohly.

Komunisté by uvítali využití financí v sociální sféře. „Každé peníze jsou svým způsobem, pokud je pouze vidíme na účtech, fiktivní. Náš názor je, že část může být použita na snížení deficitu, ale významná část by měla být použita na nějaký efektivní sociální výdaj,“ říká poslanec Jiří Dolejš (KSČM).

Žádné předvolební dárečky, říká ODS
Pravicová opozice záměr využít peníze na důchody kritizovala. Bylo by to prý na úkor zvýšení dluhu a celkového hospodaření. Podle ODS by měl přebytek kabinet motivovat třeba ke snížení daní.

„Bylo by nejhorší variantou, kdyby to vláda bezhlavě utratila na předvolebních dárečcích, jako jsme to mohli například vidět v roce 2006 u Jiřího Paroubka. To by byly vyhozené peníze, neefektivní vynaložení peněz daňových poplatníků,“ míní poslanec Jan Skopeček (ODS).

Využití přebytku z loňského hospodaření státu řešili vládní politici již počátkem roku, diskusi odložili na duben. Na konci měsíce totiž musí předložit zprávu o loňském rozpočtu poslancům. O tom, jak stát s přebytkem naloží, by definitivně měla rozhodnout vláda na svém pondělním jednání.

Přebytek státního rozpočtu ke konci letošního března stoupl na 4,7 miliardy z únorových 3,7 miliardy korun. Loni však byl ke konci března v rekordním přebytku 43,6 miliardy korun. Důvodem výrazného meziročního poklesu je podle ministerstva financí menší množství peněz přijatých z EU. Na celý letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 60 miliard korun.

Žádné komentáře:

Okomentovat