Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

Beno Berghammer (Big Ben): Sedlák nevyhodí nic, co by se mu mohlo hodit.

pondělí 6. července 2015

Svět pořád nechápe české národní obrození

V posledních pětaosmdesáti letech se svět úžasně změnil, především za tu dobu na Zemi přibylo skoro pět miliard lidí. Přírůstku obyvatelstva musí tedy v první řadě odpovídat zvýšení výroby potravin, včetně zvětšení ploch polních plodin a zvýšení stavů hospodářských zvířat. Pokud někde výroba potravin nestoupá podle přírůstku obyvatelstva, musí vypuknout hlad, bída a nepokoje, anebo útěk do částí světa, kde potravin je dostatek.

Na zvýšení počtu obyvatelstva na světě od roku 1930 se české země podílely pouhými dvěma miliony (20%). V Evropě přibylo za tu dobu 250 milionů lidí (48%), v Asii 3 miliardy (300%), v Africe 880 milionů (700%), v Severní a Jižní Americe 750 milionů (315%) a v Austrálii 13 milionů (23%).

Na minulost nelze zapomínat, je důležitým podkladem pro současné vztahy mezi obyvatelstvem jednotlivých států. Nedávno v jednom článku kdosi hodnotil svůj pobyt v Anglii a konstatoval, že pro Angličany jsou lépe posuzováni lidé z bývalých britských kolonií než lidé ze Střední Evropy. To jistě vyjadřuje i vztah ostatních západních zemí vůči Středo- a Východoevropanům. Země dvanáctky EU (před rokem 1989) převážně byli, mimo Lucemburska, Řecka, Německa a Irska, před druhou světovou válkou koloniální mocnosti, jimž podléhalo víc lidí v koloniích než ve vlastních zemích. Kolonie se osvobodily, ale v zemích, které jim vládly, zůstal pocit velikášství a nadřazenosti.

Na druhé straně je odvěký pocit velikášství v Rusku. Rusko co do velikosti a počtu obyvatel je dnes suverénně největší zemí Evropy a nikdy nebylo podstatné, jestli v jeho čele byl car, generální tajemník nebo prezident. S menšími zeměmi podvědomě jednali z pozice síly. Jak řekl Brežněv v roce 1968: "Tu zemi jsme osvobodili, tak se jí nikdy nevzdáme."

Uprostřed mezi velikášstvím západním a východním se nachází velikášství české, které doposud vychází z legend o hrdinství a vítězné pravdě husitských vrahů a žhářů, jak je při napodobování zahraničních revolucí v 19.století vymysleli národní obrozenci. Pocit křivdy na českém národu a hledání vnějších i vnitřních nepřátel pak opečovával superpopulista Masaryk i jeho komunističtí a postkomunističtí následníci od Gottwalda a Beneše až po Sládka, Klause, Zahradila, Macha a Okamuru. Zásluhou těchto "výtečníků" se národ český trvale chová jako Chytrá horákyně, ani vlevo ani vpravo, hlavně tam, odkud plynou nějaké hmatatelné výhody.  Problémem je, že vysněné a omílané hrdinství, husitské nebo jiné, národu není souzeno, jak nyní dosvědčují průzkumy o ochotě bránit zemi se zbraní v ruce. To se týká i policie, která se tak ráda předvádí zásahy proti divákům, nikoli proti agresivním demonstrantům a pomatencům.

Je pravdou, že na stavu české společnosti se mimo některých politiků podílejí hlavně "neúplatní" novináři, kteří v honbě za bulvárními senzacemi dávají na první stránky obrázky a vyjádření extrémistů. Prodejnost takových zpráv jim zaručuje vysokou odměnu. O to, jak "objektivní" zprávy ovlivní veřejnost je nemusí zajímat. My - a oni. My dobří potomci husitů, oni zlí potomci křižáků. Pokud rozdělování lidí, "vyčůranost" a nenávist ke všemu ze zahraničí bude legálně provozována, nemůže nikdo čekat, že bude ČR někde brána vážně, na Západě nebo na Východě (J. Krž, 6.7.2015)






Žádné komentáře:

Okomentovat