Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

Beno Berghammer (Big Ben): Sedlák nevyhodí nic, co by se mu mohlo hodit.

středa 1. října 2014

Neúměrné zisky českých exekutorů politikům nevadí.

Exekuce je výkon rozhodnutí, čili vynucené plnění, které povinný (dlužník) nesplnil dobrovolně. V každé slušné společnosti se dluhy mají platit, takže takový postup je v pořádku. Obrovským problémem ovšem je, český způsob exekuce, ve kterém příliš nejde o uhrazení dluhu a soudní potrestání dlužníka, ale o neúměrný zisk exekutorů a právníků. Původní pohledávkou může být klidně jakkoli nízká suma, ale exekutor do ní zakalkuluje svoji přemrštěnou odměnu.

Praxe je taková, že nejdříve se hradí nároky exekutora, a pak teprve přichází na řadu věřitel. Pokud na něj něco zbude. České zákony nevylučují zabavení domu kvůli dluhu několik set korun a poslat obyvatele na ulici.

Česká exekuce není od státu pomoc věřiteli, ale zákonem zvýhodňování jedné skupiny soukromých podnikatelů-exekutorů. To je snad evropský unikát. V celé západní Evropě jsou exekutoři státními úředníky, kteří mají pevný plat a nepracují pro osobní zisk. Například: V Německu jsou za vymáhání dluhu 1.020 korun odměny exekutorů 1.711 korun, za stejný dluh v České republice dlužník vyplatí exekutorům 9krát větší odměnu: 15.940 korun.


Je sice skutečností, že Česká republika zákonem zajišťuje zisk i jiným skupinám podnikatelů, např. lékařům, kominíkům, popelářům, pojišťovnám, STK apod., ale tam se nejedná o fyzickou existenci plátce. Děsivé hlavně je to, že zločinecké zisky exekutorů nevadí politikům ani voličům. Spíš převládá radost z neštěstí jiného. Lze se potom divit, když likvidovaný dlužník vezme právo do svých rukou?

Žádné komentáře:

Okomentovat