Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

Beno Berghammer (Big Ben): Sedlák nevyhodí nic, co by se mu mohlo hodit.

neděle 26. října 2014

Horská Kvilda se rozloučila se starostou - velkým Šumavákem.

Eduard Hones, porevoluční a dlouholetý (1991 až 2008) starosta Horské Kvildy, zůstává už jen ve vzpomínkách spoluobčanů. Včera měl ve Vimperku pohřeb. Rodina Honesů je německé národnosti a patří na Šumavě mezi ty nejstarší. Přečkala výjimečně odsun sudetských Němců.

Eduard Hones si to, že nebyli odsunuti, vysvětloval tím, že na Šumavu by těžko hledali schopnější lesní zaměstnance, proto jejich rodinu na Horské Kvildě nechali. Honesovi neodešli dobrovolně, ze solidarity s ostatními českými Němci, jako to udělala spousta německých sociálních demokratů a antifašistů, i když mohli zůstat. Převážila láska k Šumavě a zřejmě i přesvědčení, že je ve zbídačeném Německu nic lepšího než v Čechách nečeká. Eduard byl nejstarší z osmi dětí a s otcem chodil kácet stromy do lesů už od osmi let.

Rodina si na Šumavě ale prožila zlé poválečné roky. V Horské Kvildě žilo přes 600 lidí, většinou Němců. Po odsunu zůstalo ve vsi jen 20 obyvatel, německá škola byla zrušena a vznikla česká, do které chodily jen německé děti. Český tam byl jen učitel, který německy neuměl, a tak se domlouvali rukama. Česky se Hones naučil až na vojně. 

Když kvůli zdravotním problémům musel skončit s prací v lese, stal se správcem rekreačního zařízení na Novém Dvoře a pak vlastnil v Horské Kvildě obchod. Eduard Hones inicioval česko-německá setkání, komentoval dění na Šumavě a byl jedním z těch, kteří prosazovali péči o lesy, aby se kůrovec nešířil dál.

Eduard Hones se narodil 12. února 1937 a zemřel ve věku 77 let. Nikdy neuměl odpovědět na otázku, jestli je více Čech, nebo Němec, "Jsem Šumavák," říkal. 

Žádné komentáře:

Okomentovat