Home

Antonín Švehla: Když má sedlák, mají všichni.

Beno Berghammer (Big Ben): Sedlák nevyhodí nic, co by se mu mohlo hodit.

pondělí 10. března 2014

Krym 2014 není ČSSR 1968.

Česká politická scéna se dodnes nezbavila komunistického dědictví, jen ho podle potřeby obrací. Stále setrvává v zajetí klišé studené války a následného listopadu 89, který projektuje do každé barevné, květinové nebo jarní „revoluce“. 

Nediferencovaný postoj české vlády, konkrétně ministra zahraničí Zaorálka, k „Majdanu“, a to i v době, kdy už bylo jasné, kdo na něm přebral taktovku, stejně jako k událostem na Krymu, jsou výrazem triviálně ideologického vnímání světa a následného pochodu v šiku za těmi, kteří udávají tempo i směr.

Ani po 24 letech po pádu normalizačního režimu nedokázala česká politika definovat národní strategii, nemá koncept a je vláčena těmi, kteří na rozdíl od ní cíle mají. 

Deficit aktivní diplomacie je nahrazován papouškováním starých komunistických stereotypů. Ty sice vyžívají i jinde, jenže existuje mezi námi a nimi jeden zásadní rozdíl. Zatímco například Poláci (vzhledem k Ukrajině převzali stejnou roli jakou hraje Turecko vzhledem k Sýrii) a vědí, že jde o kamufláž, kterou bez sebemenších skrupulí využívají k vlastnímu prospěchu, k vzestupu do role regioální mocnosti, Češi se snaží sami sobě namluvit, že realita je totožná s propagandou. A že když už oni něčemu slouží, tak "pravdě a lásce". Takovéto pojetí „světovosti“ sice má v našich dějinách hluboké kořeny, ale většinou končí rozkrádáním domácího majetku a mezinárodní ostudou.

Srovnávání událostí na Krymu a v Československu 1968 svědčí o neschopnosti diferencovat obě události, které se konaly v rozdílném historickém kontextu, různých politických souvislostech a geostrategických podmínkách. Kdo společenskou atmosféru léta 68 v tehdejší ČSSR srovnává s majdanským pučem, ten jen přiznává, že se stal obětí propagandy. (Jiří Krž, 10.3.2014)

Žádné komentáře:

Okomentovat